Kulağakaçan böceğinden nasıl kurtulurum? Nemli evlerde kendini belli ediyor

Kulağakaçanlar ya da halk arasında kulak böceği olarak bilinen bu canlı türü, geleneksel anlamda bilinenin aksine ısırmazlar dahası zehirli de değillerdir. Ancak bir kulağakaçanı yerden almaya çalışırsanız, kuyruğundaki kıskaçlarıyla sizi sıkıştırabilir.

Kıskaçlarıyla sizi kavraması canınızı yakabilir. Sonuç olarak bir kulağakaçanla karşılaşmak sorun yaratmaz ancak onunla aynı evde yaşamak istemeyebilirsiniz. Bu nokrada yapılması gerekenler ise oldukça basit.

Kulağakaçanları evden uzaklaştırmanın ilk yolu evinizin çevresinde nem yapabilecek her şeyi ortadan kaldırmayı gerektiriyor. Eğer evinizin hemen dışında talaş parçaları ya da yaprak birikintileri varsa muhtemelen orada kulağakaçan da var demektir. İkinci adım ise duvarlarınızda bulunan tüm çatlakları ve sızıntı deliklerini kapatmak.

Eğer tüm bunlara rağmen kulağakaçanlardan kurtulamıyorsanız evinizin içindeki nem oranını düşürmeniz gerekiyor. Nemli ortamlarda yaşamaktan özellikle keyif alan bu böcek türü, nemli mekanlarda kendini gösterir. Bu yüzden evinizdeki nemi kurutmak bu böceklerden de kurtulmak anlamına gelir.

Tüm bunlara ek olarak dış mekan ışıklarınızı, kulağakaçanları çekmeyecek şekilde sodyum buharlı ampullerle değiştirebilirsiniz.

Önleme yöntemlerinden bazılarını (özellikle nem giderici kullanmak ve evdeki sızıntıları gidermek gibi neme yönelik olanları) uygulamak, kulağakaçanların kendi başlarına evin dışına çıkmalarını kolaylaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir